Rēzeknes pirmsskolu pedagogi apgūst metodes latviešu valodas stiprināšanai un kultūrizglītībai

2025.gada 16.aprīlī ar iedvesmojošu pasākumu Rēzeknes teātrī “Joriks” noslēdzās British Council pārstāvniecības Latvijā pilotprojekts “Valoda un kultūrizglītība pirmsskolā ceļā uz Vienotu skolu”. Pilotprojektā piedalījās 22 pedagogi no septiņām Rēzeknes pirmsskolas izglītības iestādēm, apgūstot jaunas metodes kultūras pieredžu iekļaušanai izglītības procesā un bērnu latviešu valodas apguves veicināšanai. Pilotprojekts īstenots sadarbībā ar Rēzeknes valstspilsētas pašvaldības Izglītības pārvaldi, lai sniegtu atbalstu pārejai uz vienotu izglītības sistēmu un mācībām latviešu valodā.

Pilotprojekts norisinājās no 2024.gada novembra līdz šī gada aprīlim. Tajā piedalījās pedagogi no Rēzeknes pirmsskolas izglītības iestādēm “Namiņš”, “Varavīksne”, “Pasaka”, “Bitīte”, “Rūķītis”, “Vinnijs Pūks” un Rēzeknes valsts Poļu ģimnāzijas.  Pilotprojekta ietvaros pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogi un skolotāju palīgi iepazina un izmēģināja dažādus latviešu valodas un kultūras resursus pirmsskolas vecuma bērniem un viņu vecākiem.

Programmas ietvaros notika trīs klātienes darbnīcas:

  • Darbnīcā “Kultūrizglītība” ar programmas “Latvijas Skolas soma” vadītāju Aiju Tūnu un eksperti Ingu Biku dalībnieki nostiprināja izpratni par kultūras norisēm kā mācību resursu un kritērijiem kultūras norišu izvēlei, kā arī iepazina veidus bērnu sagatavošanai un iesaistei pirms un pēc kultūras pieredzes.
  • Darbnīcu “Latviešu valoda un literatūra pirmsskolā” vadīja bērnu literatūras eksperte Aija Kalve un programmas “Latvijas Skolas soma” vadītāja Aija Tūna. Tā palīdzēja izzināt pirmsskolas vecuma bērniem piemērotas grāmatas, dzeju un folkloru, metodiku lasītā izpratnei un valodas attīstīšanai, veidus, kā rosināt bērnu interesi par grāmatām ģimenē.
  • Darbnīcā “Digitālie rīki: LSM Bērnistaba un LSM.lv saturs” LSM bērnu un vecāku satura redaktore, pedagoģe un mācību grāmatu autore Ināra Antiņa iepazīstināja ar praktiskiem ieteikumiem sadaļas izmantošanai pirmsskolā, spēlēm un uzdevumiem valodas, lasītprasmes, rakstīšanas, rēķināšanas apguvei un dabas pētniecībai.

“Strādājot ar skolām, redzam, cik nozīmīgi ir attīstīt bērnu latviešu valodas prasmes, izpratni par sabiedrībā nozīmīgām vērtībām un piederību Latvijas kultūrtelpai jau pirmsskolā. Esam gandarīti par veiksmīgo sadarbību ar Rēzeknes valstspilsētas pašvaldības Izglītības pārvaldi un Rēzeknes pirmsskolas pedagogiem. Esmu pārliecināta, ka šis pilotprojekts kļūs par zināšanu un iedvesmas avotu arī citām pašvaldībām, kas meklē ceļu uz iekļaujošu un vienotu izglītības sistēmu,” stāsta British Council pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Matesoviča.

Pilotprojekta noslēgumā pedagogi un viņu audzēkņi apmeklēja Cēsu Mazā teātra viesizrādi “Figūras” Rēzeknes teātrī “Joriks”, kas caur kustību, vizuāliem tēliem un mūziku rosināja bērnu iztēli un valodas lietojumu. Pasākuma otrajā daļā pedagogi dalījās pieredzē, reflektēja par gūtajām atziņām un saņēma apliecības par dalību pilotprojektā. 

“Pilotprojektā iesaistītie pedagogi ir veiksmīgi finišējuši ar krietnu zināšanu mugursomu, kuru varēs ar pārliecību un radošumu izmantot ikdienas darbā, mācību un rotaļu procesā latviešu valodā, un laika gaitā tas atspoguļosies bērnos, viņu zināšanās un prasmēs. Pateicamies pilotprojekta ekspertiem par sniegto atbalstu un iedvesmu pārejā uz mācībām latviešu valodā. Norādītie virzieni un profesionālais skatījums deva pārliecību par pareizajiem soļiem, kas palīdzēja šo procesu ieviest ātrāk un efektīvāk. Pateicoties pilotprojektam esam spēruši nozīmīgu soli pretī kvalitatīvākai un pieejamākai izglītībai latviešu valodā,” uzsver Rēzeknes Izglītības pārvaldes vadītāja vietniece Linda Gevaļa.

Pilotprojekts turpināja British Council pārstāvniecības Latvijā līdzšinējo darbu, atbalstot Vienotas skolas pieejas ieviešanu. No 2023.gada oktobra līdz 2024.gada maijam  organizācija sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju īstenoja pilotprojektu “Izglītības iestāžu partnerības kā atbalsts pārejai uz mācībām latviešu valodā”, veicinot sadarbību, pieredzes apmaiņu un jaunu prasmju apguvi starp latviešu mācībvalodas skolām un izglītības iestādēm, kur līdz šim tika realizētas mazākumtautību izglītības programmas. Šajā mācību gadā īstenots arī pilotprojekts “Kopienas iesaiste Vienotas skolas atbalstam”, kas stiprināja izglītības iestāžu sadarbību ar vietējo kopienu, un pilotprojekts “Vienota skola dažādiem skolēniem”, kas atbalsta iekļaujošu izglītību Vienotas skolas kontekstā.

British Council ir Apvienotās Karalistes starptautiska organizācija, kas veicina kultūras sakarus un izglītības iespējas vairāk nekā 100 valstīs visā pasaulē. Organizācija jau desmito gadu Latvijā īsteno programmu “People to People Cultural Engagement”, atbalstot saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības nostiprināšanos.