Kā nokļūt līdz savai sirds profesijai?

Viens no svarīgākajiem cilvēka lēmumiem viņa mūžā ir karjeras izvēle. Atrast tādu nodarbošanos, kas palīdz nodrošināt sevi un savu ģimeni, taču tajā pašā laikā sagādā prieku un gandarījumu, ir visnotaļ grūti. Šajā mācību gadā Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijā turpinās projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” realizācija un tā ietvaros skolēni tiek iepazīstināti ar dažādām profesijām, lai gūtu izpratni par to, vai konkrētā profesija ir saistoša, vai ir vēlme to izzināt tuvāk un, iespējams, pieņemt lēmumu par tās apguvi, tādā veidā radot stabilu pamatu savas karjeras izaugsmei.
Februārī Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijā norisinājās trīs ļoti interesanti karjeras izglītības pasākumi, kuru laikā skolēniem tika dota iespēja izmēģināt praktiskā darba iemaņas modes dizainera, konditora un aktiera profesijās.
Modes dizainere un māksliniece Velga Krukovska pasākumā “Modes dizains” iepazīstināja skolēnus ar savas profesijas aizkulisēm, piemēram, kādas tehniskās prasmes sevī ietver šī profesija (šūšana, konstruēšana, projektēšana, rokdarbi), nepieciešamās zināšanas veiksmīgai dizainera darbībai (par modes vēsturi, materiāliem, apģērbu tirgu u.c.), kādas ir izglītības un darba iespējas.
V.Kurkovska iepazīstināja skolēnus ar savu uzņēmumu “VelgaCode”, kas pārstāv ilgtspējīgo modi/ ekomodi un kuras darbības principi ir: izmantot atkārtoti, samazināt atkritumus, pārstrādāt. Arī “VelgaCode” apģērbi ir unikāla dizaina apģērbi, kas darināti no otrreiz izmantojamiem materiāliem, audumu atgriezumiem, kas rodas masveida ražošanas rezultātā un audumu tirdzniecības procesā.
Pasākuma ietvaros skolēniem tika dota iespēja izveidot savu modes kolekciju un dot otru elpu apģērbiem, kurus savā pašreizējā stāvoklī neviens vairāk nevēlas valkāt. Jāpiebilst, ka skolēnu izveidotie apģērba modeļi vairāk atbilda augstās modes principiem, nevis ikdienas valkāšanai.
Pasākumu “Saldā dzīve” vadīja pavāre un konditore Kristīne Koļča. Pasākums sevī ietvēra tā vadītājas stāstījumu par konditora profesiju, tās pozitīvajiem un negatīvajiem aspektiem un ikdienas darba pienākumiem, kā arī – par nepieciešamo izglītību un īpašām prasībām, lai varētu strādāt pārtikas ražošanas jomā (laba fiziskā sagatavotība un teicams veselības stāvoklis, stresa noturība un augsta līmeņa komunikācijas prasmes darbam ar klientiem)
Pasākuma praktiskajā daļā skolēniem bija iespēja piedalīties radošajā darbnīcā, kuras laikā audzēkņi mācījās dekorēt torti, izmantojot dažādus noformēšanas materiālus, pārtikas krāsas un citas sastāvdaļas. Skolēni ar entuziasmu iesaistījās šajā meistarklasē un rādīja atzīstamu sniegumu. Rezultātu par gardu esam novērtēja ne tikai paši radošās darbnīcas dalībnieki, bet arī skolēnu draugi, pedagogi un skolas darbinieki, kuri ar pagatavotajiem našķiem tika cienāti.
Savukārt pasākuma “Dzīve kā teātris, teātris kā dzīve” vadītājs un aktieris Kristaps Rasims ļoti iedvesmojošā stāstā informēja jauniešus par savu ceļu līdz aktiera karjerai, kas sevī ietvēra daudz piedzīvojumu, pozitīvu un arī ne tik pozitīvu brīžu, taču ikviena lieta, kas Kristapa dzīvē ir notikusi, deva viņam pieredzi, spēku un iedvesmu jauniem sasniegumiem. Stāstījums sevī ietvēra informāciju par aktiera profesiju, tās īpatnībām, pozitīvajiem un negatīvajiem aspektiem. Jaunieši uzzināja, kāds ceļš ir jāmēro, lai kļūtu par šīs profesijas pārstāvi, kādās izglītības iestādēs to ir iespējams apgūt, kā arī – kādām prasmēm, spējām un talantiem cilvēkam ir jāpiemīt, lai varētu šajā jomā darboties. K. Rasims akcentēja, ka nedrīkst pārvilkt svītru pāri saviem sapņiem, ja šobrīd jaunietim neizdodas kaut kas tāds, kas viņaprāt, aktiera darbā ir akūti nepieciešams, un bez kā šī profesija nav iedomājama, piemēram, izcilas komunikācijas prasmes, skaļa balss, prasme attēlot jebkuras emocijas u.c. dotības. K. Rasims norādīja, ka par izcilu aktieri var kļūt jebkurš, ja vien ir patiesa vēlme to darīt un milzīgas darba spējas, jo šīs profesijas pārstāvjiem jau studiju gados ir jāapgūst ļoti daudz zināšanu un praktisku lietu, sākot no skatuves runas līdz pat ekvilibristikai.
Pasākuma pievienotā vērtība bija Kristapa vadīta meistarklase par to, kā ikviens skolēns, kuram tuvākā vai tālākā nākotnē ir paredzēta uzstāšanās publikas priekšā, var pēc iespējas labāk tam sagatavoties. Ar praktisku vingrinājumu palīdzību jaunieši mācījās noskaņot sevi emocionāli, kā arī sagatavot savu ķermeni tam, lai uzstāšanās plašākai auditorijai nepārvērstos par nepatīkamāko dzīves pieredzi.

Pasākumi tika organizēti Eiropas Savienības fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 8.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieeju karjeras atbalstam izglītojamajiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” projekta Nr.8.3.5.0/16/1/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.

Tatjana Pāža
Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijas
karjeras konsultante